Raport Roczny Jako Narzędzie Marketingowe

Raporty roczne nie służą już tylko zapewnieniu zgodności z przepisami, ale są potężnym narzędziem marketingowym. Mogą podnosić świadomość marki, podkreślać osiągnięcia i budować zaufanie wśród interesariuszy. Albo przeciwnie! Zbyt często są brzydkie, pełne żargonu… błędów i niedziałające poprawnie!

Dobrze przygotowany raport roczny może być cennym elementem Twojej strategii marketingowej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać jak najwięcej korzyści dobrze przygotowanego dokumentu.

3 główne cele, jakie stoją przed raportem rocznym

  1. spełnienie wymogów prawnych (prawo)
  2. zachęcenie akcjonariuszy do dalszego inwestowania (sprzedaż)
  3. przyciągnięcie potencjalnych inwestorów (sprzedaż)

O ile osiągnięcie pierwszego celu jest dość oczywiste, to większość firm zaniedbuje dwa pozostałe. I to jest błąd!

Twoi potencjalni inwestorzy i obecni akcjonariusze to podstawowi odbiorcy raporu. Dokument firmowy to Twój list sprzedażowy i wizytówka. To Twoja propozycja biznesowa dla inwestorów do zainwestowania i coś, co sprawia, że akcjonariusze nadal wspierają Twoją firmę… albo i nie.

Nieprofesjonalna prezentacja wyników biznesowych może zniechęcić bardziej niż słabe wyniki biznesowe! Nawet słabe wyniki, odpowiednio zaprezentowane, nadal mogą sprzedawać. Świetne wyniki, zaprojektowane niechlujnie i lekceważąco, nie sprowadzą do firmy pieniędzy. Tak, jak nie sprzeda się czekolada z kawałkami złota, ale opakowana w starą gazetę.

To nie przypadek, że największe fundusze inwestycyjne mają bardzo starannie zaprojektowane raporty roczne. Nie robią tego, bo ich na to stać. Robią to, bo im się to dobrze opłaca.

Trudna prawda, czyli kosztowne błędy przy projektowaniu raportu rocznego

Jak trudne może być zaprojektowanie raportu rocznego? Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste. Wystarczy wziąć dane z działu finansowego, wrzucić je do MS Word, pogrubić tytuły, ponumerować strony i… gotowe. Oczywiście można to tak zrobić, jeśli chce się zawinąć złotą czekoladę w starą gazetę. Z pewnością wszyscy ją kupią…. ah, nie 🙂

Brak strony tytułowej, brak adresu firmy i danych kontaktowych, brak danych osób odpowiedzialnych. Brak listu do akcjonariuszy i potencjalnych inwestorów, brak prezentacji firmy.

Nieczytelny tekst, zepsute czcionki, brak marginesów, brak akapitów, brak nagłówków i śródtytułów, brak grafik, błędy ortograficzne i literówki. Nieczytelne tabele. Dane trudne do znalezienia i zrozumienia.

Dokument nienadający się do druku. Brzydkie formatowanie. Trudne do wyświetlenia na stronie internetowej i komputerze. Dostarczony w niezabezpieczonym (!) i edytowalnym pliku MS Word zawierającym mikrodane o firmie (hakerzy się cieszą), czasem blokowany przez programy antywirusowe, zamiast powszechnie akceptowanego standardu PDF…

Krótko mówiąc, lata ’90 na Stadionie Dziesięciolecia! Wszystko to sprawia wrażenie, że jesteś nieprofesjonalny i chcesz coś ukryć. Budujesz nic innego jak wizerunek amatora, który nie szanuje swoich klientów – akcjonariuszy i inwestorów. Amatora, u którego pieniądze nie są bezpieczne.

Dobrze zainwestowany czas (i pieniądze): tworzenie profesjonalnego raportu rocznego

Raport roczny może być potężnym narzędziem marketingowym, jeśli zostanie prawidłowo wykorzystany. Jest to okazja do opowiedzenia historii firmy i zaprezentowania jej osiągnięć. Może być również wykorzystany do budowania relacji z inwestorami, analitykami i innymi kluczowymi interesariuszami. Nie chcesz przegapić tej okazji!

Jeśli myślisz o wykorzystaniu raportu rocznego, jako narzędzia marketingowego, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  1. Po pierwsze, upewnij się, że raport jest jasny, zwięzły, atrakcyjny wizualnie i działa. Powinien być łatwy do czytania i zrozumienia, z mocnymi wizualizacjami, które pomogą opowiedzieć Twoją historię.
  2. Po drugie, skup się na kluczowych komunikatach, które chcesz przekazać. Co chcesz, aby czytelnicy zapamiętali o Twojej firmie, co chcesz im sprzedać?
  3. Na koniec upewnij się, że raport jest szeroko dystrybuowany. Wyślij go do swojej listy mailingowej, umieść na swojej stronie internetowej i udostępnij w mediach społecznościowych. W ten sposób zmaksymalizujesz jego zasięg.

To Twój moment, by zabłysnąć, czas, by pokazać udziałowcom to wszystko, co udało Ci się osiągnąć w ciągu ostatniego roku. I nie zabieraj się za to zbyt późno! Raport roczny nie jest czymś, z czym chcesz się spieszyć, zwłaszcza że jest to czasochłonne.

Uczyń z raportu rocznego potężne narzędzie marketingowe na kolejny rok

Jak widać, ładny design to za mało. Przede wszystkim potrzebna jest wiedza sprzedażowa, marketingowa i techniczna. Większość redaktorów i projektantów jej nie posiada.

W Alpha Lupi Media jesteśmy inni. Wywodzimy się z biznesu i sprzedaży. Mamy odpowiednie wykształcenie, certyfikaty i wieloletnie doświadczenie w marketingu i projektowaniu. Wiemy, co się sprzedaje.

Możemy Ci w tym wszystkim pomóc i to przy mniejszych nakładach niż myślisz. Poprowadzimy Cię krok po kroku i zaprojektujemy Twoje treści tak, aby były wysokiej jakości i przyciągały uwagę.

Po prostu napisz do nas

Napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach: Contact@AlphaLupiMedia.com

Formularz kontaktowy: https://alphalupimedia.com/kontakt/

$ Raport okresowy jest dokumentem bardzo indywidualnym. Nie da się określić ceny i zakresu prac bez poznania Twoich potrzeb. Po prostu napisz do nas! Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

“Według badań DMI, firmy z silnym designem przewyższają firmy ze słabym designem o 219% na S&P Index. Business design thinking to coś więcej niż tylko estetyka! Tu chodzi o pieniądze.”